IMN
Unia Europejska flaga
Biuletyn Informacji Publicznej

dr inż. Michał Drzazga laureatem nagrody Naukowiec Przyszłości 2021


Z wielką przyjemnością informujemy, że dr inż. Michał Drzazga został Laureatem nagrody Naukowiec Przyszłości 2021 w kategorii: Nauki ścisłe i techniczne dla innowacyjnej przyszłości za realizację projektu badawczego pn. "Innowacyjna technologia odzysku germanu z odpadów polskiego hutnictwa cynku”.

 W trakcie przerobu koncentratów cynku powstają półprodukty i materiały odpadowe, które mogą stanowić atrakcyjne źródło germanu - cennego i, co ważne, krytycznego dla UE metalu. Szacuje się, że z obiegów technologicznych polskich hut cynku traci się około 1-3 Mg germanu rocznie.

Celem projektu jest  opracowanie technologii odzysku germanu (spełniającej wymogi ekologiczne i ekonomiczne) z krajowych, odpadowych materiałów zawierających powyżej 50ppm Ge. Należy podkreślić, że german nie był dotąd w Polsce odzyskiwany i znalezienie dogodnego źródła tego metalu, jak również opracowanie odpowiedniej technologii stanowi od lat wyzwanie dla polskich hydro- i pirometalurgów. Zaproponowana technologia składa się z dwóch głównych etapów – otrzymywania prekoncentratu oraz jego wzbogacania. Finalnym efektem będzie handlowy koncentrat germanowy zawierający minimum 10% Ge, tj. ponad 500 razy więcej niż w wejściowych półproduktach i materiałach odpadowych. Proponowana technologia łączy ze sobą procesy piro- i hydrometalurgiczne, badając cały zakres możliwości metalurgii germanu. Nie pozostaje obojętna na procesy środowiskowe i bardzo ważne aspekty analityczne. Zaproponowane stopniowe skalowanie sprawia, że uzyskane wyniki weryfikowane są w sposób prawidłowy, minimalizując przy tym wszelkie problemy na jak najwcześniejszych etapach. Technologia ta pozwoli zwiększyć niezależność surowcową Polski i UE. Obecnie UE importuje ok. 35 Mg germanu, z czego 60% przypada na Chiny. Podsumowując w ramach niniejszego projektu planuje się opracować innowacyjną technologię hybrydową odzysku germanu, przyjazną środowisku naturalnemu i mającą duże zaplecze analityczne dla poszczególnych operacji jednostkowych, co najważniejsze innowacyjną na skalę Polski i UE.

 

Czytaj: https://rzeczo.pl/przelomowa-technologia/

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij