IMN
Unia Europejska flaga
Biuletyn Informacji Publicznej

Dziesiątki czołgów, wozów bojowych, śmigłowców oraz niezliczone rzesze mundurowych w jednym miejscu i czasie… Na szczęście to nie zwiastun okresu niepokoju, a coroczne targi zbrojeniowe w Kielcach. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), o którym mowa, odbył się już po raz 26 pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w  dniach od 4 do 7 września 2018 r. Targi te są jednymi z największych na świecie i trzecie co do wielkości w Europie (po Paryżu i Londynie). Ubiegłoroczne statystyki wskazują, iż w 2017 r. do Kielc zjechało 618 wystawców z 27 krajów świata, z czego 332 było z Polski. Targi odwiedziło ponad 35 000 zwiedzających, w tym blisko 20 000 prosumentów, a wszystko to działo się na powierzchni wystawienniczej liczącej łącznie ponad 30 000 m2. Jednym ze stałych wystawców na targach zbrojeniowych jest Instytut Metali Nieżelaznych, promując naukę i innowacyjne rozwiązania na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju.

Tego roku Instytut prezentował swoją działalność na stoisku numer B-107. Reprezentujące Instytut Oddziały w Poznaniu i Skawinie miały okazję zacieśnić relacje biznesowe z dotychczasowymi kontrahentami, nawiązywać nowe kontakty, porozmawiać z potencjalnymi odbiorcami opracowanych rozwiązań czy partnerami w przyszłych projektach badawczych. Co więcej, targi MSPO w Kielcach były doskonałą okazją do promocji projektów badawczych z obszaru Obronności i Bezpieczeństwa finansowanych przez NCBiR oraz ich efektów:

  1. z programu pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców” - dwa projekty: „Typoszereg programowalnych baterii termicznych amunicji rakietowej” oraz „Bateria nowej generacji do zasilania platform bezzałogowych” – IMN CLAiO Poznań;
  2. projekt pt. „Dodatkowe modularne opancerzenie kołowych transporterów opancerzonych oraz gąsienicowych” (MODPANC) – IMN OML Skawina.

Efektami badań naukowych są również baterie termiczne oraz baterie i akumulatory lotnicze, które są wytwarzanie przez Instytut i jest to jedyna produkcja tego typu źródeł zasilania w Polsce. Podczas targów Instytut udzielał informacji o właściwościach i parametrach pracy akumulatorów do rozruchu silników oraz zasilania pokładowej instalacji elektrycznej samolotów czy śmigłowców, baterii do ratowniczej radiostacji pilota oraz rodziny baterii termicznych do amunicji precyzyjnego rażenia.

Akumulatory i baterie nie były jedynymi namacalnymi efektami prac badawczych. Oddział Metali Lekkich w Skawinie prezentował lekkie, kompozytowe moduły opancerzenia dodatkowego, będące efektem wspomnianego projektu o akronimie MODPANC, a Instytut w Gliwicach – proszki i powłoki zawierające miedź o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (projekt pt. "Opracowanie nowych funkcjonalnych, aktywnych biologicznie powłok przeznaczonych na elementy wyposażenia placówek medycznych" FUNPOWMED) oraz proszek stopowy Mo-Re (projekt pt. "Nowe cermetaliczne materiały kompozytowe do zastosowań w strefach instalacji pieców topielnych szczególnie narażonych na korozję" MOCER), będące efektem realizacji prac finansowanych ze źródeł NCBiR w ramach Programu Badań Stosowanych.

Kolejne targi MSPO już za rok, w dniach 3-6 września 2019 r. Uzbrojeni w nowe kontakty biznesowe, ale z pokojowym nastawieniem, możemy szukać dalszych wyzwań i pomysłów na wzmocnienie innowacyjności polskich rozwiązań z obszaru OiB.

Zobacz galerię zdjęć

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij